DATA-CENTRI U OBLAKU

Tehnologija računarskog oblaka promenila je način na koji razmišljamo o data-centrima, koko po pitanju realizacije, tako i zbog troškova koje nose sa sobom.

Savremeno poslovanje ne može se zamisliti bez upotrebe informacionih tehnologija, a zahtevi koje biznis stavlja pred IT iz dana u dan su sve veći i složeniji. Zato je data-centar mesto od vitalnog značaja za bilo koju ozbiljniju kompaniju. To je mesto gde se slivaju, obrađuju i čuvaju sve informacije koje direktno utiču na njeno poslovanje. Kompanije koje ostanu bez data-centra, tj. izgube podatke koji se u njemu čuvaju, mogu ubrzo očekivati zatvaranje – od gubitka podataka niko ne može da se oporavi.

Tradicionalni data-centar na kakav smo navikli nije jednostavno pomeriti, proširiti, nadograditi. Jednom rečju – on je inertan. Takav data-centar zahteva značajne kapitalne investicije i podrazumeva velike troškove održavanja.

S pojavom virtuelizacije, brzo se ušlo u eru cloud computing-a i pojavila se mogućnosti da se servisi konzumiraju po sličnom modelu kao struja, tj. pristupa im se na daljinu i plaća se po obimu njihove upotrebe.

Zašto u oblaku?

Postoji nekoliko različitih načina na koji se ovakva usluga ostvaruje, a kompanije se danas sve češće odlučuju da kompletan data-centar “drže” negde u oblaku. Razloge za ovakav trend u svetu treba tražiti u ekonomskom aspektu, koji je poslednjih godina, zbog krize, postao izuzetno važan faktor. Kada se troškovi ovakvog koncepta stave naspram troškova tradicionalnog, računica je više nego jasna, čak i ne uzimajući u obzir tehničke aspekte koji donose brojne prednosti.

Kod data-centra u oblaku daleko su manji troškovi izgradnje, napajanja strujom, hlađenja, nabavke IT i komunikacione opreme, sprovođenja obuke za inženjere… Kada se sve navedeno iznajmljuje kao usluga, navedeni troškovi su jednaki nuli, a o data-centru brine stručni tim kojem je to osnovni posao i u prostorijama koje ispunjavaju daleko više standarde nego većina data-centara pojedinačnih organizacija. Samim tim, i pouzdanost i dostupnost su veće.

Konsolidacija i mobilnost

Mnoge velike kompanije prate trend konsolidovanja data-centara u nekom od računarskih oblaka (privatnom, javnom ili hibridnom) i pokretanje i korišćenje servisa kroz cloud. Mobilnost i skalabilnost data-centra u oblaku su daleko veće, zahvaljujući tehnologiji koja se nalazi iznad fizičke infrastrukture. Upravo taj sastojak formule je ono što je danas potrebno savremenim firmama: mogućnost da dobiju servise koji su im potrebni, a bez inicijalnog ulaganja, kao i proširivost i mobilnost po potrebi. To im omogućava da se fokusiraju na sopstveni biznis, a da posao oko IT infrastrukture i data-centra prepuste specijalistima.

Aspekt mobilnosti i mogućnost selidbe data-centra obavezni su u slučaju finansijskih institucija, zbog čega ovakav koncept izaziva sve šire interesovanje. Građenje i održavanje rezervne lokacije, koja bi trebalo da se upotrebi u slučaju nekog vanrednog događaja, za koji se svi nadamo da se nikad neće desiti, danas je za firme još jedan veliki dodatni trošak. Stoga se korišćenje data-centara u oblaku nameće kao ekonomski najisplativije i najfleksibilnije rešenje za kompanije različitih veličina i potreba.

0 komentara

Najnoviji

Bezbedno otključajte GenAI potencijale

Generative AI revolucija je već stigla. Kakve su njene implikacije? Generativni...

Benefiti uvođenja Business Central

Implementacija Business Central ERP sistema može doneti značajne prednosti...

Najčešće greške pri implementaciji

ERP rešenja mogu značajno unaprediti poslovanje, ali njihovo uvođenje zahteva...

Nova implementacija vs. konverzija

Pri prelasku na novo ERP rešenje pred organizacije se postavlja izbor između...