PRVI PROJEKAT MIGRACIJE NA SAP S/4HANA U REGIONU

COMING je uspešno priveo kraju prvu migraciju na platformu SAP S/4HANA u regionu, a kompanija MSK dobila je tehnološki najnapredniji sistem koji će joj značajno olakšati poslovanje

Godine 2019. menadžment kompanije MSK a.d. Kikinda doneo je odluku o implementaciji novog SAP sistema na modernoj HANA tehnologiji, a projekat je trebalo realizovati na cloud infrastrukturi kompanije COMING. Razloga je bilo više: unapređenje sistema, činjenica da dotadašnja SAP instalacija neće imati podršku u bliskoj budućnosti, obilje funkcionalnosti novih SAP S/4HANA sistema, bolji interfejs i novine kao što je Fiori, a sve to na novoj, redizajniranoj arhitekturi, koja podržava bržu obradu većeg broja operacija, a pri tome koristi i manje resursa, npr. diskovnog prostora itd. Uz to, cloud infrastruktura kompanije COMING – Computer Engineering omogućava izuzetnu dostupnost, sigurnost podataka, laku manipulaciju sistemima, monitoring, skalabilnost, fleksibilnost i – na kraju – jednostavnost korišćenja sistema.

Stanje informacionog sistema pre migracije

Prethodna SAP instalacija bila je bazirana na Windows server 2003 R2 operativnim sistemima i Microsoft SQL 2005 DBMS. U prvobitnoj implementaciji sistem je 2008. godine realizovan on-premises, na infrastrukturi MSK Kikinda. Tokom 2010. godine sistem je nadograđen DR lokacijom u Beogradu, korišćenjem resursa na COMING cloud infrastrukturi. DR lokacija realizovana je implementacijom DB miroringa na nivou SQL-a.

U međuvremenu, hardver na produkcionoj lokaciji je zastareo i izašao iz perioda oficijelne podrške. U tom trenutku doneta je odluka o migraciji produkcione SAP infrastrukture, takođe u COMING cloud, a da se DR servisi presele na COMING-ovu sekundarnu DR lokaciju u Kragujevcu. Tokom navedenih migracija virtuelne mašine su menjale svoju lokaciju, ali se u pogledu softvera ništa nije promenilo. Sistem je po pitanju SQL-a kao operativnog sistema ostao na prvobitnom nivou.

Prelazak sa SAP ECC 6.0 na S/4HANA

Iste godine kada je cilj postavljen otpočelo se sa implementacijom projekta. Po principu sličnih projekata, prvo je kreirana projektna organizacija od strane naručioca i izvođača, u ovom slučaju kompanije COMING.

Projektni tim predstavio je nadzornom odboru, tj. menadžmentu plan projekta, a posle usvajanja krenulo se u realizaciju istog. Okvirno, faze projekta bile su:

  • Kick-off
  • Analiza stanja i kreiranje kopije PRD (K1)
  • Analiza i rešavanje problema
  • Testiranje i odobravanje
  • Obuka ključnih korisnika
  • Migracija produkcije

Go live. Prelazak na ovu poslednju fazu bio je planiran za 1. jul 2019. godine.

Ova metodologija osigurala je visoku pouzdanost u migraciji, a s obzirom na to da su svaki korak ili problem u testiranju evidentirani, COMING sada poseduje „know-how cookbook“, tako da će se sa svakim sledećim projektom kvalitet i pouzdanost samo dodatno povećavati. Korisnici na strani klijenta su u svakom momentu imali mogućnost da prate status migracije, otvorene zahteve, načine rešavanja, ko je zadužen itd. i to sve zahvaljujući tiketing sistemima za vođenje projekata.

Problemi tokom migracije

Imajući u vidu kompleksnost realizovanog projekta, kao i činjenicu da je ovo prvi projekat migracije na S/4HANA u regionu, potpuno je očekivano i razumljivo da su se tokom migracije pojavljivali i različiti problemi. Jedan od problema odnosio se na sinhronizaciju kupaca i dobavljača i pojavu grešaka kod numeracije. U novoj verziji SAP-a kupci i dobavljači grupisani su u dve tabele, što nije slučaj u prethodnim, starijim verzijama. Ipak, zahvaljujući SAP Notes, pronađen je način za uspešnu integraciju. Drugi problem uzrokovala je valuta 40 u FI/CO. S obzirom da COMING ima PCOE status, nakon prijave tog incidenta SAP stručnjaci su vrlo brzo uspeli da nađu rešenje i da ga implementiraju. Efikasnom rešavanju ovih i sličnih problema umnogome je doprinela nova platforma u COMING cloud-u: kopije migracija su se vrlo brzo odvijale, a zahvaljujući brojnim funkcionalnim alatima sve je proteklo bez većih rizika.

Za sve to vreme COMING je održavao i stari sistem kompanije MSK i servisirao sve zahteve u vezi sa neometanim odvijanjem poslovnih procesa (npr. najava revizora i kreiranja posebnih izveštaja, hitna izmena procesa u HR-u itd.). S obzirom da je upravo sredina leta period za koji dosta zaposlenih planira godišnje odmore, i to je bio jedan od izazova pri planiranju uspešnog izvođenja projekta.

Završetak projekta i krajnji rezultati

Rezultat izvedenog projekta je uspešna i na vreme završena migracija. Korisnik MSK nije ni u jednom trenutku bio izložen opasnosti od neuspele migracije ili neočekivanog zastoja u radu. Dana 1. jula 2019. godine sistem je bio funkcionalan i korisnici su neometano vršili isporuke.

Zahvaljujući dobroj organizaciji i podršci korisnika MSK Kikinda, kao i profesionalnosti SAP kancelarije i njihove podrške, kompanija COMING je uspešno privela kraju projekat i prvu migraciju na platformu SAP S/4HANA u regionu. Iskustvo COMING-ovih stručnjaka i dobro razrađen plan projekta, sa detaljnim testiranjem i simulacijama, omogućili su nesmetano odvijanje važnih poslovnih procesa. Tokom čitavog procesa migracije kompanija MSK bila je u mogućnosti da svojim kupcima sve proizvode isporuči na vreme, a u isto vreme dobila je moderan, tehnološki najnapredniji sistem koji će joj omogućiti potpun fokus na svoje poslovanje.

Nedeljko Kuduz, COMING

O kompaniji MSK

Akcionarsko društvo Metanolsko-sirćetni kompleks Kikinda je proizvođač hemijskih proizvoda najvišeg kvaliteta, metanola i sirćetne kiseline, koje isporučuje kupcima širom sveta. Sedište i proizvodna postrojenja MSK nalaze se u neposrednoj blizini grada Kikinde, 130 km severno od Beograda.

Početak proizvodnje datira od 1987. godine, a finalni proizvodi MSK Kikinda su metanol i sirćetna kiselina. Godišnja proizvodnja ovih proizvoda je: 200.000 t/g metanola i 100.000 t/g sirćetne kiseline. U vlasništvu MSK a.d. Kikinda je i MSK CG, sa sedištem u Baru, u Republici Crnoj Gori, gde se nalazi i terminal za pretovar sirćetne kiseline iz železničkih cisterni u brodove.

MSK Kikinda zapošljava oko 520 radnika, što se može smatrati optimalnim brojem i prema svetskim standardima za ovu vrstu petrohemijskih kompleksa. Sistem menadžmenta kvaliteta koji je uspostavljen u MSK odnosi se na sve proizvode, procese i zaposlene. On integriše u jedinstvenu celinu ostale sisteme menadžmenta, kao što su zaštita životne sredine i zaštita zdravlja i bezbednosti zaposlenih. Uspešnost uspostavljenog sistema menadžmenta potvrđena je sertifikatima po standardu ISO 9001, ISO 14001 i BS OHSAS 18001. MSK takođe poseduje Kosher i Halal sertifikate za sirćetnu kiselinu.

0 komentara

Najnoviji

Bezbedno otključajte GenAI potencijale

Generative AI revolucija je već stigla. Kakve su njene implikacije? Generativni...

Benefiti uvođenja Business Central

Implementacija Business Central ERP sistema može doneti značajne prednosti...

Najčešće greške pri implementaciji

ERP rešenja mogu značajno unaprediti poslovanje, ali njihovo uvođenje zahteva...

Nova implementacija vs. konverzija

Pri prelasku na novo ERP rešenje pred organizacije se postavlja izbor između...