Analitika u svim odlukama

Psiholozi procenjuju da svakog dana donosimo u proseku 35.000 odluka, a mnoge od ovih odluka i rešenja rezultat su analize podataka. Kao u životu, tako je i u preduzećima: zaposleni, kupci i partneri svakodnevno donose odluke koje utiču na krajnji rezultat.


U 21. veku, u doba akcije, detaljni uvidi koji proizlaze iz analiza više nisu luksuz nego neophodnost za postizanje konkurentske prednosti. Upravo su BI sistemi, koji integrišu svu korisnu analitiku jedne kompanije, vešti pomoćnici u poslovnom odlučivanju. Brzina promena na tržištu iziskuje od menadžera brzo donošenje važnih odluka, koje često podrazumevaju planiranje resursa. U takvim situacijama od velike pomoći mogu biti ERP (Enterprise Resource Planning) sistemi, koji pomažu u automatizaciji poslovnih procesa.

Tehnologija poslovnog izveštavanja

Implementacija ERP sistema često inicira primenu BI sistema (Business Intelligence), zato što su ERP sistemi uglavnom projektovani za brz unos poslovnih transakcija i optimizovani tako da korisnicima olakšaju posao, te zavedu sve neophodne informacije. Međutim, informacije bi trebalo povezati da bi se dobili celovit prikaz sistema i osnove za odlučivanje, a situacija se dodatno komplikuje ako je broj transakcija ogroman i meri se milionima. Tada na scenu stupa tehnologija poslovnog izveštavanja, odnosno BI.

BI sistemi predstavljaju alate za poslovno izveštavanje koji menadžmentu osiguravaju tačne i brze informaciju na osnovu transakcionih podataka iz ERP sistema. Takođe, pružaju izveštaje koji omogućavaju praćenje trendova, pronalaženje zakonitosti između naizgled nepovezanih pojava, pa čak i predviđanje događaje sa visokom verovatnoćom ostvarenja. Ujedno, BI rešenja su indeksirana za obradu većeg broja podataka, tako da korisnik u delokrugu poslovanja brzo može da dobije željeni izveštaj.

Iako postoji veliki broj BI sistema, najčešće implementirano rešenje je proizvod kompanije Microsoft koji omogućuje laku integraciju više ERP sistema – CRM-a, tiketing sistema, DMS-a i dr. Korišćenjem ovog sistema korisnici dobijaju uvid u to kako kompanija posluje: kada je zabeležen najveći pad prodaje, šta je uzrok tome, šta se događa ako se promeni kurs evra ili kako promena cene sirovine utiče na cenu gotovog proizvoda, ako su u pitanju proizvodne kompanije. Takođe, BI sistem omogućuje efikasno uočavanje anomalija u sistemu i propuste pri unosu podataka. Recimo, prikazuje sve transakcije konta troškova koje nemaju uneto mesto troška, kao i ko je knjižio te transakcije.

BI za Pantheon

U saradnji sa partnerima, COMING je napravio BI modul koji može da se poveže na baze Pantheon-a, jednog od popularnijih ERP sistema u regionu. Tako korisnici mogu lakše da prate stanje u kompaniji, bilans stanja, prodaju, izveštaje o profitu i poslovanju u određenom periodu. U osnovnom paketu ovog rešenja korisnik dobija izveštaje o poslovanju kompanije, potraživanjima, dugovanjima, stanju zaliha i imovine, osnovnim sredstvima itd. Takođe, dostupni su izveštaji po projektima, razlikama u ceni, najboljim kupcima. Ujedno, korisnik može da dobije i uvid u troškove firme ili prodaju određenih grupa proizvoda.

Ako se izveštaji povežu sa mapama, lako je dobiti npr. grafički prikaz rasta prodaje u nekom regionu ili gradu, odnosno jasan uvid u povećanje troškova, ko vodi taj region i poređenje sa drugim periodom. Naposletku, sve vrednosti mogu da se porede sa planiranim vrednostima, koje se jednostavno mogu zavesti u excel i sistem za planiranje.

Zapravo, jedna od ključnih vrednosti ovog sistema je to što korisnik nezavisno od programera može da pravi izveštaje, ukršta podatke i pravi nove izveštaje jednostavnim prevlačenjem kolona u objekte izveštaja. Čitav proces je automatizovan, a u istom momentu je moguće ukrstiti podatke iz više izvora. Na primer, u jednom delu se nalazi trenutno stanje kompanije iz ERP-a, u drugom prognoza poslovanja do kraja godine, a u trećem izveštaj povezan na postojeći excel fajl. Ukoliko je potrebno, sistemi pružaju i mogućnost usklađivanja šifara, sređivanja podataka, kao i izvođenja novih kolona i podataka u toku uspostavljanja sistema.

Čitav proces dijagnostike i implementacije sprovode konsultanti iz kompanije COMING, koji korisniku omogućavaju automatizaciju kontrolinga u matičnoj kompaniji.

Informacije su jedan od ključnih elemenata u poslovanju i ako se dobro iskoriste znače siguran trijumf. Za formiranje korisnih podataka potrebna je dobro isplanirana strategija, na osnovu koje će menadžment kompanije donositi valjane strateške odluke, a prethode im i važni mehanizmi za učenje iz sopstvenog poslovanja. Upravo takve integrisane izveštaje obezbeđuju BI sistemi koje kompanija COMING uspešno implementira u saradnji sa svojim partnerima.

Kako biste otpočeli sa korišćenjem ovog rešenja, potrebno je da konsultujete tim kompanije COMING putem registracione forme na sajtu coming.rs.

Nedeljko Kuduz, COMING

0 komentara

Najnoviji

Bezbedno otključajte GenAI potencijale

Generative AI revolucija je već stigla. Kakve su njene implikacije? Generativni...

Benefiti uvođenja Business Central

Implementacija Business Central ERP sistema može doneti značajne prednosti...

Najčešće greške pri implementaciji

ERP rešenja mogu značajno unaprediti poslovanje, ali njihovo uvođenje zahteva...

Nova implementacija vs. konverzija

Pri prelasku na novo ERP rešenje pred organizacije se postavlja izbor između...