Nova implementacija vs. konverzija sistema

Business-IT-#18_za_odobrenje_mali.pdf-image-154

Pri prelasku na novo ERP rešenje pred organizacije se postavlja izbor između konverzije ili potpuno nove implementacije. Obe ove metode imaju svoje prednosti i izazove, u zavisnosti od postojećeg sistema, poslovnih potreba i budućih ciljeva.


Udanašnjoj digitalnoj ekonomiji stalan kontakt sa spoljnim svetom, posebno sa klijentima, predstavlja imperativ za svako preduzeće. Digitalizacija poslovnog okruženja na mnogo načina utiče na organizaciju, posebno na njene poslovne modele, odnosno način na koji posluje. U ovom kontekstu, uspeh poslovanja zavisi i od dva glavna faktora – sposobnosti organizacije da se neprimetno poveže sa kupcima i njene sposobnosti da upravlja promena- ma koje dolaze zajedno sa novim poslovnim modelima.

SAP S/4HANA je aplikacija za pre- duzeća, dizajnirana za organizacije koje žele da napreduju u digitalnoj ekonomiji. S jedne strane, digitalno jezgro S/4HANA omogućava organizaciji da obavlja svoje poslovne procese u skladu sa novom digitalnom ekonomijom, kroz pojednostavljenje aplikacija, modela podataka i korisničkog interfejsa. S druge strane, tehnička arhitektura S/4HANA omogućava organizaciji da se brzo i lako poveže sa spoljnim svetom, posebno sa kupcima i eksternim servisima.

Opcije za implementaciju S/4HANA

Za uspešno poslovanje implementacija S/4HANA, kao poslovne aplikacije za sve procese u organizaciji, poželjna je, ako ne i neizbežna.

Prilikom prelaska na SAP S/4HANA organizacije se obično suočavaju sa odlukom između konverzije (brownfield pristup) i nove implementacije (greenfield pristup). Svaka metoda ima svoje prednosti i izazove, u zavisnosti od postojećeg SAP sistema, poslovnih potreba i budućih ciljeva.

U slučaju organizacije koja je nova u SAP svetu odgovor je očigledan – upuštanje u novu implementaciju. Međutim, za organizaciju koja već koristi SAP put do S/4HANA predstavlja izazov.

Cilj ovog teksta je da predstavi opcije dostupne postojećim SAP korisnicima da efikasno usvoje S/4HANA i da pruži jasnost u vezi sa ključnim parametrima i faktorima odlučivanja u ovom poduhvatu.

Greenfield pristup – nova implementacija

Naše praktično iskustvo pokazuje da mnoga preduzeća koja trenutno koriste SAP ne postižu njegovu optimalnu primenu. U takvim slučajevima, uprkos ogromnoj akumulaciji podataka, najbolja opcija bi ipak mogla biti nova implementacija S/4HANA. Slede neki od razloga zašto je nova implementacija pogodnije rešenje.

Business-IT-#18_za_odobrenje_mali.pdf-image-155

• Organizaciona struktura preduzeća je najvažniji aspekt implementacije SAP-a. U većini slučajeva definicija strukture preduzeća na početku implementacije ne primenjuje se u potpunosti, jer ne postoji sveobuhvatno razumevanje SAP procesa. Struktura preduzeća igra glavnu ulogu u strukturama izveštavanja organizacije, kao i u kontrolama koje želi da izgradi u svojim procesima. Kao i u mnogim slučajevima u stvarnom životu, vrednost strukture preduzeća se bolje razume kada upotreba sistema sazri. Ali do tada, promena strukture preduzeća postaje donekle ograničena u odnosu na implementaciju sistema. Ovo onda postaje glavni razlog da počnete iznova kada prelazite na S/4HANA, a ne samo da konvertujete postojeći sistem.

Loš kvalitet podataka, posebno master podataka. Problem sa kvalitetom matičnih podataka je dvostruk.

  1. Strukturna definicija glavnih podataka mogla je biti pogrešna (ovo je slično definiciji optimalne strukture preduzeća). To može biti logika numerisanja za mastere materijala, osnova za definisanje grupa naloga kupaca i dobavljača ili strukturiranje kontnog plana. Sve ovo može dovesti do nefleksibilnosti u novijim poslovnim procesima ili zahtevima za izveštavanje, čime bi se poslovanje vezalo za neujednačen rad.
  2. Nedostatak upravljanja glavnim podacima. U mnogim slučajevima postoji neograničeno kreiranje matičnih podataka pre nego što se uspostavi odgovarajući mehanizam upravljanja. Rezultat obiluje neželjenim podacima u sistemu, što dovodi do pogrešne obrade podataka i neefikasnosti.

    Neiskorišćen SAP sistem rezultira nepotpunim iskorišćenjem njegovih funkcionalnosti.

    1. Poslovni zahtevi su se značajno promenili ili evoluirali, dok odgovarajuća ERP postavka nije išla u korak sa savremenim zahtevima, kao što je dostupnost vremena/resursa/budžeta za ažuriranje procesa u IT okruženju.

    2. Postavka u prvobitnoj implementaciji bila je pojednostavljena i nije podržavala stvarne poslovne zahteve, što je rezultiralo rudimentarnom upotrebom SAP sistema.

    Takvi razlozi podstiču potrebu za novim pogledom na ERP, umesto da se nastavi sa postojećom postavkom sistema. Nova implementacija S/4 HANA postaje glavna potreba.

    Visok nivo prilagođenog razvoja.

    U dosta slučajeva, procesi nisu usklađeni sa standardnim najboljim praksama. Umesto toga, prvobitna implementacija i naknadne promene uglavnom se sprovode da bi se sistem prilagodio starim načinima obavljanja procesa. Rezultat toga je da postoji veliki broj prilagođenih razvoja koji prvenstveno upravljaju poslovnim procesima. Veoma prilagođeno okruženje zauzvrat dovodi do više problema:

    1. Nemogućnost lakog prilagođavanja promenama – postoji značajan napor i cena za svaku promenu koju treba primeniti.

    2. Teško održavanje – visokoprilagođeno okruženje stvara čitavu podorganizaciju za svoje održavanje, čime se opterećuju resursi i umanjuju krajnji rezultati organizacije.

    3. Nemogućnost da se iskoriste nova standardna rešenja – preduzeća koja ne usvajaju standardne procese često propuštaju priliku za ključne promene koje se stalno dešavaju u standardnim procesima.
    U takvom okruženju, prelazak na S/4HANA predstavlja dobru priliku da prilagodite postojeće SAP procese standardnim najboljim praksama kroz novu implementaciju.

    Brownfield pristup – konverzija

    Prednosti konverzije postojećeg SAP sistema na S4/Hana ogledaju se, pre svega, u očuvanju postojećih investicija. Sistem se prilagođava i konfiguriše sa istorijskim podacima. Takođe, minimizira se ometanje tekućih poslovnih operacija, jer se postojeći procesi i podaci zadržavaju. Konverzija omogućava brži prelaz od nove implementacije jer se nadovezuje na postojeći sistem i procese. Korisnici su već blisko upoznati sa sistemom i naviknuti na njega, što smanjuje napore za obuku i otpor prema novom.

    Najčešći izazov prilikom konverzije sistema je složenost realizacije, zbog potrebe prilagođavanja postojećih procesa novom S/4HANA okruženju i integracije sa trećim stranama. Još jedan od važnih izazova predstavlja i kvalitet podataka – u novi sistem se potencijalno prenose i svi postojeći problemi sa kvalitetom podataka, kao i zastareli ili neoptimizovani poslovni procesi.

    Za preduzeća koja još nisu na SAP ECC-u nova implementacija S/4HANA je jedina opcija. Za preduzeća koja već rade na SAP ECC-u procena trenutnih podešavanja i korišćenja SAP-a je preduslov za određivanje smera kojim će se ići. Za SAP ECC sisteme podešene uz visoku optimizaciju konverzija sistema je idealna. Međutim, kao što je u tekstu već opisano, postoji mnogo razloga zašto konverzije sistema nije moguće efikasno realizovati. U takvim slučajevima preporučljivo je početi sa novom implementacijom S/4HANA i – što je više moguće – usvajanjem standardnih najboljih praksi.

0 komentara

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Najnoviji

Bezbedno otključajte GenAI potencijale

Generative AI revolucija je već stigla. Kakve su njene implikacije? Generativni...

Benefiti uvođenja Business Central

Implementacija Business Central ERP sistema može doneti značajne prednosti...

Najčešće greške pri implementaciji

ERP rešenja mogu značajno unaprediti poslovanje, ali njihovo uvođenje zahteva...
Business-IT-#18_za_odobrenje_mali.pdf-image-154

Nova implementacija vs. konverzija

Pri prelasku na novo ERP rešenje pred organizacije se postavlja izbor između...