Pionir robotizacije poljoprivrede u Srbiji i regionu

Bussines_IT_18_Pionir_robotizacije

Primena savremenih tehnologija, veštačke inteligencije i mašinskog učenja, automatizacija i robotizacija procesa nude rešenja za izazove sa kojima se suočava svetska industrija proizvodnje hrane


U prošlom broju upoznali smo vas sa revolucionarnom robotskom platformom, razvijenom sa ciljem da odgovori na izazove savremene poljoprivredne proizvodnje. AgAR – univerzalni autonomni robot, razvijen od strane COMING-a i tima naučnika
i istraživača sa Mašinskog fakulteta u Nišu, spreman je za komercijalnu upotrebu. Razvoj ovog inovativnog proizvoda finansijski je podržan od strane Fonda za inovacionu delatnost iz Pretpristupnih fondova EU i budžeta Republike Srbije sa razdela Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i kroz program Star-Tech, koji finansira kompanija Philip Morris u Srbiji, a sprovodi Nacionalna alijansa za lokalni razvoj (NALED). Osim sredstava iz grantova, razvoj je finansiran i sopstvenim sredstvima kompanije COMING, koja kroz ovaj proizvod nastavlja tradiciju razvoja i ulaganja u visokotehnološke i ekonomski opravdane sisteme i moderna i efikasna rešenja.

Poljoprivreda budućnosti

Poljoprivreda ubrzano postaje jedna od vodećih industrija u primeni visoke tehnologije, privlačeći nove kompanije, naučno istraživačke institucije, investitore i profesionalce. Jedan od najzastupljenijih trendova u primeni robotike u poljoprivredi poslednjih godina su autonomni traktori i platforme za rad na velikim poljoprivrednim dobrima, kao i samohodne platforme za rad u vinogradima i plantažama voća.

Globalno tržište poljoprivrednih robota dostiglo je 9 milijardi dolara u 2023, a prognoze kažu da će do 2032. dostići 35,7 milijardi dolara, sa stopom rasta od 16,1% od 2024. do 2032. Nedostatak radne snage, značajan tehnološki napredak, rastuća zabrinutost za očuvanje životne sredine, podrška državnih institucija, optimizacija resursa i potreba za povećanjem efikasnosti i produktivnosti u poljoprivrednim operacijama neki su od glavnih faktora koji pokreću rast tržišta. Očekivanja su da će Evropa biti najbrže rastući region na tržištu poljoprivrednih robota od 2023. do 2030, delom i zbog sve jače inicijative državnih institucija i potrebe za usvajanjem savremenih tehnika u sektoru poljoprivrede. Takođe, zakonski propisi u vezi sa zaštitom i očuvanjem životne sredine, zdravljem ljudi i životinja i tranzicija ka zelenoj i održivoj poljoprivrednoj proizvodnji, dodatno će pospešiti rast tržišta ovog regiona.

AgAR

AgAR je autonomno robotsko vozilo namenjeno pre svega malim i srednjim poljoprivrednim gazdinstvima, voćarima i vinogradarima, kao robot koji će nadomestiti nedostatak kvalifikovane radne snage, smanjiti troškove proizvodnje, učiniti je održivom i pomoći u dugoročnom planiranju troškova. Primenu nalazi i u održavanju velikih parkovskih površina, gde ostvaruje značajne uštede u troškovima, smanjuje emisiju štetnih gasova i če- stica i otvara komunalnim preduzećima novu perspektivu u održavanju zelenih površina u urbanim sredinama.

Robot može da savladava teške i strme terene, stabilan je, odstojanje platforme od tla je promenljivo, točkovi mogu da se repozicioniraju, tako da se lako prilagođava različitim uslovima rada i poljoprivrednim kulturama. Potpuno je električan
i ima veliku autonomiju rada (8-12 sati sa jednom baterijom), u zavisnosti od aktivnosti i karakteristika terena. Brza i jednostavna zamena baterija omogućava rad u više smena, a tehnologija koju koristi prilikom kretanja (LiDAR, radar, stereo kamera i kretanje pomoću GPS koordinata) nesmetan rad u svim vremenskim uslovima. U saradnji sa partnerima iz kompanije FPM Agromehanika iz Boljevca razvijen je sistem kačenja u tri tačke, kakav koriste tradicionalni traktori, što AgAR-u omogućava prihvat standardizovanih traktorskih priključaka. Upravlja se daljinskim, pomoću džojstika ili po unapred isplaniranoj putanji u Robot operativnom sistemu, uz GPS navigaciju pomoću Android aplikacije, a inženjerski tim radi na razvoju modula za potpuno autonomno kretanje, što podrazumeva korišćenje kompleksnih AI modela.

EU za tebe

Od početka projekta, februara 2022, do sada, razvijena su tri prototipa, koja su omogućila detaljno testiranje i usavršavanje funkcionalnosti, kako bi platforma bila spremna za isporuku prvim kupcima krajem ove i početkom sledeće godine, sa rokovima isporuke od 90 dana. Proizvod je sertifikovan i potpuno bezbedan za upotrebu u poljoprivrednoj proizvodnji, a COMING-ov tim eksperata obezbeđuje softversku podršku i prilagođavanje platforme specifičnim zahtevima korisnika. Očekuje se i da će se AgAR naći na listi subvencionisane poljoprivredne opreme Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, što bi podstaklo poljoprivredna gazdinstva da ulože u inovacije u proizvodnji.

Nagrade i priznanja

U proteklom periodu svedočili smo porastu interesovanja stručne i šire javnosti za naš inovativni proizvod. Krajem 2023. poneli smo priznanje Butterfly Innovation Award za najbolju regionalnu industrijsku inovaciju zapadnog Balkana, koje je našem timu dodelio Savet za regionalnu saradnju. Ovo priznanje dolazi kao potvrda predanog rada na razvoju inovativne robotske platforme, ali i nameće odgovornost da se ovaj domaći proizvod što pre nađe u komercijalnoj upotrebi i nađe put do krajnjih korisnika. Još jedno priznanje koje svedoči o kvalitetu i stepenu inovativnosti jeste bronzana nagrada A’ Design Award & Competition 2023-2024 u kategoriji poljoprivrednih alata, opreme i mašina, koju dodeljuje međunarodno priznata platforma koja ima za cilj da prepozna, komunicira i promoviše dobar dizajn, inovacije, kreatore i kompanije.

Zahvaljujući partnerstvu sa kompanijom FPM Agromehanika, učestvovali smo na najvećem svetskom sajmu poljoprivredne mehanizacije Agritehnica u Hanoveru, gde smo po prvi put predstavili AgAR na jednoj velikoj svetskoj manifestaciji. Ostvarili smo dragocene kontakte sa svih kontinenata, prve prodajne prilike u inostranstvu, kao i mogućnosti za zajednički razvoj novih proizvoda na bazi naše robotske platforme sa velikim svetskim kompanijama. Pomenućemo i zapažen nastup na 91. međunarodnom sajmu poljoprivrede u Novom Sadu, gde je AgAR predstavljen u okviru paviljona EU kao visokotehnološko i inovativno rešenje za budućnost i tranziciju poljoprivrede u Srbiji i regionu. U okviru paviljona EU, pored AgAR-a i COMING-a, predstavljene su inovacije i rešenja Istraživačko-razvojnog instituta Biosense iz Novog Sada.

Planovi i razvoj

COMING radi na prvim isporukama i formiranju različih prodajnih paketa, u kombinaciji sa robotskim nastavcima ili standardizovanim priključnim mašinama, u zavisnosti od potreba kupaca i željenih funkcionalnosti. Zajedno sa FPM Agromehanika, radi se i na proširenju prodajno-servisne mreže, kako bi domaćim i inostranim kupcima bilo omogućeno redovno softversko i hardversko održavanje i potpuna upotrebljivost i održivost proizvoda u toku eksploatacije. Inženjerski tim nastavlja da radi na razvoju same platforme, integraciji dodataka za preciznu poljoprivredu i tranziciji ka održivoj i ekološki prihvatljivoj poljoprivrednoj proizvodnji (pamet- no prskanje i mehaničko uništavanje korova upotrebom senzora, kamera visoke rezolucije i treniranjem AI modela).

Razvoj robota

Sve u svemu, očekuje nas uzbudljiv i intenzivan period transformacije poljoprivredne proizvodnje, a kompanija COMING odlučna je u nameri da nastavi da nudi inovativna rešenja i razvija inteligentne i efikasne sisteme u službi bolje i lepše budućnosti.

0 komentara

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Najnoviji

Bezbedno otključajte GenAI potencijale

Generative AI revolucija je već stigla. Kakve su njene implikacije? Generativni...

Benefiti uvođenja Business Central

Implementacija Business Central ERP sistema može doneti značajne prednosti...

Najčešće greške pri implementaciji

ERP rešenja mogu značajno unaprediti poslovanje, ali njihovo uvođenje zahteva...
Business-IT-#18_za_odobrenje_mali.pdf-image-154

Nova implementacija vs. konverzija

Pri prelasku na novo ERP rešenje pred organizacije se postavlja izbor između...